Opony letnie i zimowe – informacje dla zainteresowanych

„Zima znowu zaskoczyła drogowców” mawiają rok rocznie Polacy, jednak coraz częściej chłód zaskakuje nie specjalistów od utrzymania nawierzchni a samych kierowców. Potężne zimy odeszły już w niepamięć, jednak mrozy i śliska nawierzchnia niezmiennie są przyczyną wielu stłuczek. Podczas zmiennych warunków atmosferycznych jedną z najważniejszych spraw jest właściwy dobór opon.

opona

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo ludzi jeździ na oponach zimowych cały rok, co jest sporym błędem, a przede wszystkim może być niezwykle niebezpieczne. Opony zimowe zbudowane są z innego typu gumy i w odróżnieniu od opon letnich mizernie radzą sobie na wyboistych lub nagrzanych nawierzchniach. Niestety wymiana opon i mechanik muszą być niezmiennym miejscem w kalendarzu każdego kierowcy; zobacz też Auto + Garage. O zagrożeniach wynikających z posiadania letnich opon przy minusowych temperaturach nie warto wiele mówić, wystarczy wyjechać na ulicę po niedużych opadach śniegu i zobaczyć tańczące samochody, które czeka nie tylko wymiana opon, ale i odwiedziny u specjalisty typu mechanik. Naprawa samochodów nie kosztuje kilku groszy warto więc kupić opony dobrej jakości i zgodnie z kalendarzem odwiedzać mechanika. Nie ma nic gorszego niż zniszczona opona na śliskiej nawierzchni. Kierowcy takich aut nie są w stanie opanować swojego pojazdu. Faktem jest stwierdzenie, że my mieszkańcy Polski powinniśmy bardziej dbać o swoje środki transportu, a przy tym o samych siebie. Naprawa samochodów to duży koszt, jednak z pewnością przekraczają go go koszty ewentualnej hospitalizacji, rehabilitacji czy niepełnosprawności. Ostatnia nowelizacja kodeksu drogowego silnie zaostrzyła kryteria wydawania prawa jazdy, jednak problemem pozostają wiekowe modele samochodów na polskich drogach. Poza tym sam egzamin na prawo jazdy (badanie na kierowcę) pozostawia wiele do życzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest wariant skandynawski, w którym młodzi adepci jazdy samochodem zdają podwójny egzamin – pierwszy latem na suchej nawierzchni, drugi w czasie zimy podczas ostrych północnych mrozów. W ten sposób zdający mają możliwość nabycia i przećwiczenia umiejętności poruszania się samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych. Ilu nowych polskich kierowców ma pojęcie co zrobić podczas poślizgu – z pewnością niewielu. Do skandynawskich rozwiązań jeszcze nam daleko, dlatego warto zaopatrzyć swoje cztery koła w odpowiednie opony.

opony zimowe

Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com
Mieszkańcy krajów zachodniej Europy mogą pozwolić sobie na komfort poruszania się na oponach całorocznych. Po pierwsze mają znakomicie utrzymane drogi, po drugie warunki klimatyczne są dla nich raczej łaskawy (poza kilkoma wyjątkami). Nas pogoda nie oszczędza, z jednej strony posiada to swoje zalety, ponieważ wiemy jak radzić sobie z przeszkodami, z drugiej nie powinniśmy przeceniać samych siebie, a zadbać o swoje bezpieczeństwo na ulicy.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,