Czy warto korzystać z leasingu? Dlaczego tak wiele osób z tego korzysta? Jakie są tego zalety?

Leasing samochodowy to na pewno jedna z najpopularniejszych form finansowania auta firmowego. Warto wspomnieć, iż przez ostatnie lata około siedemdziesiąt procent przedsiębiorców pozyskało własny samochód w taki właśnie sposób. Możemy to porównać do tego, że jedynie co dziesiąty właściciel firmy kupił auto służbowe za sprawą zaciągniętego kredytu. To właśnie pokazuje, jak leasing jest popularny.

Auto

Autor: jeremyg3030
Źródło: http://www.flickr.com
Co to tak naprawdę jest leasing? W naszym prawie to jest umowa nazwana, to znaczy odpłatne użytkowanie przedmiotu leasingu poprzez leasingobiorcę. Powinno się to odbywać w określonym czasie i na konkretnych warunkach. W definiowanym przypadku przedmiotem jest każdy rodzaj auta, na przykład leasing mercedes, auto osobowe, ciężarowe opony ciężarowe czy dostawcze. Leasingobiorcą może być osoba prywatna czy też przedsiębiorca.

Doczytaj: premium-leasing.pl/

Tego typu usługi leasingu świadczy najczęściej wyspecjalizowana w takim temacie firma, jaka w umowie definiuje się jako leasingodawca. W każdym leasingu można wymienić dwie jego formy, to znaczy operacyjny i finansowy. Tak naprawdę różnią się one kwestiami podatkowymi. W tym pierwszym samochód to część majątku leasingodawcy, który może przeprowadzać odpisy amortyzacyjne. W tym drugim typu natomiast przypisuje się go w poczet majątku leasingobiorcy. W taki sposób więc przedsiębiorca w inny sposób musi rozliczyć koszty uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o leasing finansowy można zaliczyć do nich tak zwane odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od każdej z rat leasingowych, podczas gdy w operacyjnym, wpłatę początkową oraz całość comiesięcznej wpłaty.

Tak samo różnego rodzaju przedsiębiorstwa mogą ustalać inaczej warunki spłacania leasingu, dlatego najbardziej opłaca się leasing 0%. Dość istotną różnicą, która najczęściej decyduje o wyborze leasingu operacyjnego jest odmienny sposób naliczania podatku VAT. Leasing finansowy natomiast “wymusza” opłacenie VAT w całej kwocie, najczęściej w czasie pierwszej płatności, natomiast operacyjny z każdą kolejną ratą. Tak więc trzeba o tym pamiętać, gdy zastanawiamy się nad leasingiem. Dobrze jest bowiem użyć leasing premium niż próbować szukać innych alternatywnych opcji. Decyzja należy do tego kto jest zainteresowany tym tematem. Jedno trzeba powiedzieć, jeżeli chodzi o leasing, to nie potrzebujemy posiadać w momencie odbioru auta całej potrzebnej kwoty, jaką normalnie musielibyśmy zapłacić. I to jest z pewnością ogromny plus.

Więcej informacji:

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>