Jak najbardziej korzystnie kupić samochód na własną działalność

Większość osób, które prowadzą swoją firmę przeważnie w niedługim czasie postanawia kupić samochód na firmę. Oczywiście na początku prowadzenia własnej firmy nie mamy wystarczającej sumy pieniędzy na taki zakup i jeździmy swoim prywatnym autem.

wnętrze samochodu

Autor: Tracie Hall
Źródło: http://www.flickr.com
To, co powinniśmy wiedzieć, to przede wszystkim jakie koszty podatkowe możemy sobie odliczyć jeżdżąc prywatnym autem, a jakie w przypadku, gdy posiadamy mata do bagażnika na firmę. Z jeszcze inną sytuacją będziemy mieli do czynienia jeśli nasza firma zajmuje się transportem.

Jeśli w przedsiębiorstwie korzystamy z własnego samochodu, wówczas możemy odliczyć od podatku w pierwszej kolejności paliwo. W tym celu musimy prowadzić ewidencję przebiegu takiego pojazdu, która będzie podstawą do rozliczenia podatku. Oczywiście istnieje pewien limit kosztów do rozliczenia w danym okresie. Co jeszcze możemy wrzucić w koszty prowadzenia działalności? Głownie różnego rodzaju usługi serwisowe, przykładowo przegląd techniczny czy konieczną naprawę. Oprócz tego rozliczymy też obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu.

Niestety nic nie możemy poradzić na to, że samochód, którym jeździmy w naszym przedsiębiorstwie zużywa się znacznie szybciej. Często już po kilku latach jesteśmy zmuszeni zakupić nowe auto, żeby nie ponosić kosztów coraz droższych napraw. Wtedy można przemyśleć dwie opcje, dzięki którym auto wejdzie w skład majątku firmy.

Przykład samochodu marki Ford

Autor: order_242
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli planujemy kupno nowego auta, należy zawczasu poznać możliwości sfinansowania takiej operacji. Zazwyczaj są to dwie opcje: kredyt lub leasing Bydgoszcz z inglease.pl. Jakie zatem są istotne różnice? Jeśli nabywamy samochód na kredyt, wówczas odliczymy sobie, między innymi, amortyzację i podatek VAT, wliczony w cenę kupna. W leasingu nie możemy odliczyć amortyzacji. Są jednak inne plusy takiego rodzaju finansowania. Należy wiedzieć, że raty leasingowe rozliczamy kompleksowo, bez podziału na odsetki, dzięki temu auto firmowe może pracować na spłatę kolejnych rat leasingowych. Oprócz tego opłaca się nabyć samochód w leasing Gdańsk, jeśli ma to być kosztowny model. Wówczas według obowiązujących przepisów możemy odliczyć VAT dwa razy. Pierwszy raz w związku z ratami leasingowymi, drugi raz w związku z wykupem samochody po leasingu. Jest to więc korzystna opcja, gdy w grę wchodzą auta prestiżowych marek, będące ważnym elementem wizerunku przedsiębiorstwa.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,