Jak w odpowiedni sposób dobrać rozmiar opony w przypadku zamiany felgi?

Zmiana rozmiaru felg w aucie powinna pociągać ze sobą konieczność użycia ogumienia we właściwym rozmiarze, gdyż niepoprawne zastosowanie parametrów opon może wywołać ich zniszczenie przez ocieranie o błotniki lub o przeróżne części zawieszenia w czasie skrętów, błędne pomiary liczników czy zły wpływ na prowadzenie pojazdu.
Z tego też powodu w dziale motoryzacja w różnorodnych serwisach internetowych można by znaleźć porady na temat tego, w jaki sposób dobierać opony po zmianie rozmiaru felg.

luksus

Autor: Lamborghini

spaliny

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności trzeba odnaleźć na boku swojej oryginalnej opony oznaczenie w formie przykładowo 195/65/15 albo chociażby 195/55 R15. Poszczególne pozycje to kolejno szerokość opony wyrażana w milimetrach, profil opony, czyli wysokość ścianki bocznej i średnica felgi w calach. Jeśli obawiasz się na własną rękę zagłębiać w ten temat, to użyj przygotowanych narzędzi i wpisz w wyszukiwarce frazę dla przykładu kalkulator zamienników opon, żeby następnie postępować wedle podanych w tamtym miejscu wskazówek.

Niezbędna jest Ci kompleksowa informacja (https://www.contra-odszkodowania.pl/) na ten temat? Rzetelnych postów poszukaj na naszej nowej witrynie. Przyjemnej pracy!

Dobierając opony do felg musisz podążać do zdobywania fizycznych wymiarów opony w taki sposób, żeby były w najwyższym stopniu zbliżone do parametrów fabrycznych.

Przyjmijmy, że wzór opony to przykładowo 195/65 15, a w takiej sytuacji będziesz wiedział, że posiada ona szerokość 65 milimetrów. Średnicę opony można by wyznaczyć dodając do wymiaru felgi wielkość dwóch ścian bocznych opony. Inaczej mówiąc obwód koła to 63,5 x 3,14 = 199,4 cm.

Na tej podstawie można obliczyć, jaki rozmiar opony będzie pasować na Twą nową felgę, trzeba jednak mieć na baczeniu, że szerokość opon nie powinna być większa niż 10-20 % fabrycznego rozmiaru, z kolei różnica w rozmiarze obwodu nowego koła musi być mniejsza niż 5 %. Dla przykładu dla felgi 17 calowej 225/45 R17 obwód 199,3 cm, różnica jest bardzo mała, zatem to rozmiar najlepszy. 205/60/17 to obwód 212,9, różnica 6,8 % – rozmiar nieprawidłowy.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,